FINANCIE: Poriadok v peňaženke, poriadok v emóciách?

 

S novým rokom mnohé z nás zaplavuje akási nevysvetliteľná túžba po zmene. Vravíme si:

,,Nový rok, nové predsavzatia a začiatky! S novým rokom sa všetko zmení! Ako na Nový rok, tak po celý rok!” No naozaj to tak je?

 

Ja si už predsavzatia nedávam, lebo mi nikdy nefungovali. Radšej začínam s novými vecami počas dynamickej fázy, keď mám najviac sily, energie a entuziazmu. No a čo, že tento rok prišla 13. januára a nie 1.?

No a na čo sa s touto fázou odhodlávam v roku 2023? Na to, čo ma počas uplynulých mesiacov zamestnávalo najviac: NA FINANCIE! 

O peniazoch som prečítala kadečo a ešte sa o nich čítať chystám. No počas toho môjho ,,študijného” obdobia na mňa útočili rôzne tvrdenia. Jedno z nich mnou otriaslo najviac zo všetkých:

Ak si nedopraješ ty, ako ti má dopriať vesmír? 

A tak som si zmyslela, že si teda doprajem. Tu kniha, tam nákup v obchode s kameňmi či návšteva dorgérie… No a potom som sa čudovala viacerým veciam:

 1. Kde sa podeli všetky moje peniaze?
 2. Prečo mi vesmír nezoslal ,,extra” príjmy, keď ja som si dopriala ,,extra” veci?
 3. Ako to, že ma pri platení pichne v r… žalúdku?

 

Áno, peniaze sú energia. A čo spravíme, ak máme málo energie? Neviem ako vy, ale ja sa na nočnú párty nevyberiem. Radšej idem do postele, aby som si tú energiu dobila. A keďže sa už ako-tak poznám, viem, koľko hodín spánku budem asi potrebovať, aby som bola opäť vo forme (aj keď materstvo mi často spraví škrt cez rozpočet – však to poznáte).

Až keď na mňa doľahlo (a nie, nebolo to po prvom raze), že som si svoje ,,extra” peniaze vymíňala počas pár dní a potom som musela ťahať financie z rodinného rozpočtu a ísť na doraz, začala sa vo mne formovať akási predstava, čo treba robiť, aby som to zmenila. Rada by som povedala, že som si sadla, zaumienila som si držať svoje financie na uzde a okamžite som prijala konkrétne rozhodnutia, no nebolo to tak…

Hľadala som spôsoby a systém, ako v tom chaose nastoliť aspoň aký-taký poriadok. Postupne sa však predo mnou zjavilo niekoľko závažných prekážok:

 • Som vizuálny typ, a tak musím všetko vidieť. Ideálne na 1 strane, v 1 dokumente a podobne. 
 • Som perfekcionistka, a tak ma často sprevádza myšlienka: ,,Buď to rob poriadne, alebo…” Dobre hádate, častejšie som bola vo fáze alebo..
 • Najradšej si takéto veci píšem do svojho diára/bullet journalu, no ten som nemala vždy pri sebe.
 • Ak som si nákup chcela zaznačiť hneď v obchode, obťažovali ma tašky. V aute som na to už nemala čas a keď som prišla domov, zistila som, že už ani neviem, kde som bola, čo som minula a kde sú bločky.
 • Ak som tie bločky mala, boli popchaté a pokrkvané kade-tade a vôbec ma to nelákalo niekam si svoje nákupy zapisovať.
 • Ak som si to už aj zapísala, obťažovalo ma manuálne spočítavanie jednotlivých kategórií a ,,rysovanie” novej tabuľky, aby som v tom mala fakt prehľad.
 • Ak som si niekde zabudla plánovač, bol značeniu koniec, až kým som sa k nemu opäť nedostala. A potom sa mi už vlastne ani nechcelo.
 • Aplikácie sú super vec, no na obrazovke mobilu nevidím všetko na jeden šup, a potom v tom nemám prehľad.

 

V konečnom dôsledku to vyzeralo tak, že som:

 1. mala plný batoh bločkov, ktoré som nemohla vyhodiť (lebo raz sa k nim predsa vrátim), no nič sa mi s nimi nechcelo robiť.
 2. si síce značila výdavky poctivejšie, no nevracala som sa k tomu, a tak mi to bolo v konečnom dôsledku nanič, len som tým len zabíjala čas a moje finančné návyky sa v skutočnosti zmenili len minimálne.
 3. sa bála pozrieť na účet a keď som sa hrabala v peňaženke, dúfala som, že tam objavím aspoň pár drobných.

 

O nervozite, ktorú to prinášalo do môjho manželstva, ani nebudem písať.

Po čase sa mi podarilo vytvoriť si systém, kde som si značila trvalé príkazy a platby, ktoré musia odísť každý mesiac, takže aspoň táto časť rozpočtu bola zachránená.

No stále tam nebola istota, spokojnosť už vôbec nie. Vedela som, čo treba robiť, ako si to treba značiť, no nebolo KAM.

Potom prišla požiadavka, aby sme jednej drahej duši pomohli s financiami, a tak Maťka vytvorila tabuľky Finančný mág a Finančný mág pre podnikateľky. Ja som pomohla s návrhom obsahu a Maťka kúzlila so vzorcami, grafmi a prepojeniami, aby vznikla tabuľka, v ktorej je miesto:

 • aj na prehľadné značenie si príjmov,
 • aj na investície a sporenie
 • a dokonca je v nej možnosť triediť výdavky do kategórií,  ktoré sa automaticky spočítavajú nielen počas mesiaca, ale aj počas roka.

Vďaka tomu nemám už taký stres z toho, že  netuším, v akom stave moje financie sú. A takisto si oveľa viac uvedomujem, koľko hojnosti mi do života prúdi. Začala som totiž nad výdavkami rozmýšľať ako nad investíciami a pri každom platení, pri každom účte a bločku, ktoré nahadzujem, si hovorím ĎAKUJEM, že som natoľko bohatá a že si to môžem dovoliť zaplatiť.

 

Chceš vedieť, ako s Finančným mágom pracujeme my a aké tipy na prácu s financiami používame?

V pondelok 13. februára o 19,00 budeme s Maťkou viesť hodinový webinár o tom:

 • ako pracujeme s Finančným mágom my dve,
 • čo si v súvislosti s výdavkami a rozpočtom značíme a ako,
 • čo nám funguje a čo nám nefungovalo pri práci s financiami, 
 • ako si nastavujeme rozpočet.
 • čo nám pomáha držať sa rozpočtu.
 • ako teraz vnímame peniaze a aké máme finančné návyky.
 • čo nám pomáha byť pri platení viac v pohode.

 

Ak sa chceš k nám pridať, viac informácií nájdeš na tejto webovej stránke https://mailchi.mp/2b86c4aabfa3/webinar-financny-mag